کلیسای دومو میلان

قطعاً مشهورترین و زیباترین بنایی که در اطراف میدان دومو میلان می‌بینید کلیسای جامع میلان است.

 این معماری خارق‌العاده محل حضور اسقف اعظم میلان است و جالب آن که ساخت آن تقریباً 6 قرن به طول انجامیده.

صری بزرگ از زمان امپراتوری روم قرار داشت که پس از یک آتش‌سوزی در سال ۴۵۴ خورشیدی (برابر ۱۰۷۵) میلادی بی‌کاربرد ماند.

معماری جذاب و مسحورکننده این کلیسا، اولین مواردی هستند که توجه بازدیدکنندگان را به سمت خود جلب می‌کنند آن را بعنوان یکی از زیباترین کلیساهای جهان مطرح کرده است.

در قرن چهاردهم طرح ساخت این کلیسا زده شده و در سال 1965، تقریباً 580 سال بعد، کار ساخت آن تکمیل می‌شود. در طی این 6 قرن هر بار به دلیلی کار ساخت این کلیسا متوقف شده و حتی ناپلئون بناپارت هم دستور به ساخت این کلیسا داده است. 

اورسنیگو تصمیم داشته که کلیسا را از آجر و به سبک معماري گوتيک لمباردی بسازد. اما حاکم شهر اهداف بلند پروازانه‌‌تری داشته و می‌خواسته کلیسا را بر مبنای جدیدترین هنر و سبک معماری اروپا بسازد و همین اختلافات کار ساخت را به تعویق می انداخت.

کلیسای جامع میلان بزرگ‌ترین کلیسای کل کشور ایتالیا، سومین کلیسای بزرگ اروپا و پنجمین کلیسای بزرگ در کل جهان است.

 درازای بنای کلیسای دوئومو ۱۵۷ متر، پهنا ۹۲ متر، بلندای درونی ۴۵ (سوم در جهان) و بیرونی ۵/۶۵ متر و بلندترین تقطه آن تندیسی نمادین از مریم به نام مدونینا و بلندای ۵/۱۰۶ متر است. ساختمانش از آجر و نمای آن از مرمر است. احتمال می‌رود در ساخت بنای کلیسای دوئومو از مسجد بی‌بی خانم سمرقند الگوبرداری شده باشد.

این کلیسا به قلب میلان و سمبلی برای معرفی این شهر معروف است که بدون شک هر بیننده‌ای را محو معماری خاص نما و داخل خود می‌کند. نمای جلوی کلیسای دوئومو بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ بازسازی شد و هم‌اکنون دیگر بخش‌های نمای آن در حال بازسازی است.

بازدید از این کلیسا رایگان است اما برای رفتن به پشت بام باید هزینه 5 تا 8 یورویی بپردازیم.

تجربه شخصی من از میلان

یکی از زیباترین کلیساهای ایتالیا در مرکز شهر میلان قرار دارد به اسم دومو. من این میدان وکلیسا را بسیار دوست دارم هر سری که به ایتالیا میرم مثل اینکه این میدان من رو دعوت کرده حتماً چندین دفعه میرم میدان دومو. 

اینجا دقیقا در مرکز شهر قرار گرفته و شهر میلان با مرکزیت این میدان بزرگ شده است. هرجا که بخواهی برید از اینجا براتون راحته. ایستگاه مترو هم دقیقا کنار میدان هست. وقتی از خروجی میدان میایید بالا یک دفعه چشمتون به بزرگی و‌ عظمت میدان میخوره.

کلیسا به سبک گوتیک ساخته شده که حدود ۶۰۰ سال ساختش طول کشیده است و بعد از کلیسای سنت پیترو دومین کلیسای بزرگ ایتالیا و سومین کلیسای بزرگ در جهان است.

هر دفعه که به شهر میلان برید مبهوت زیبایی میدان میشید. چون تک تک دیواره ها و بناهای معماری این بنا با دقت فوق العاده زیادی طراحی و ساخته شده همینطور ساختار میدان بسیار زیبا و دلنشین هست.

در میدان کبوتر های زیبایی در حال پرواز هستند و مردم دارند به آنها غذا می دهد. بقیه مردم هم در حال گرفتن عکس دونفره و یا تکی در حالت های مختلف هستند. سه روزی وقتی نشسته بودم و غرق در دیدن کبوتر ها بودم یک عروس و داماد چینی را دیدم که با همان لباس عروسی و دامادی آماده بودن که در دومو عکس مراسم ازدواجشان را بگیرند.

یه بار دیگه با یه دختر بچه شیطون دوست شدم که دنبال کبوتر ها میدوئید تا اونها را بگیره. هم میخواستم بهش بگم این کار درستی نیست، اما اون کار خودش را می کرد.
واقعا برای من دیدن این همه آدم از کشورهای مختلف با فرهنگ‌های متفاوت بسیار جذابه. میدون حال و هوای متفاوتی داره وقتی که اینجا هستی انگار که زمان متوقف و حال خیلی خوبی دارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *